Çaltı Köyü : Güller ve Göller Diyarında bulunan Isparta ilimizin Gelendost İlçesinin en uzak olan köyüdür.   su ve kanalizasyonu tamamlanmış, ptt acentesi, Süleyman Demirel İlköğretim okulu, şu an personel verilmeyen sağlık evi vardır. Köyümüzün 2002 yılında yapılan nüfus sayımında 1076 kişidir. son yıllarda işsizlik nedeni ile ve nüfus artışı nedeni ile köyümüzden göç oranı artmıştır. şu an itibari 3000-4000 kişinin köy dışında yaşadığı tahmin edilmektedir. Tarihini tarihimiz sayfasından öğrenebilirsiniz.

Doğal yapısı: Akdeniz bölgesinde yer almasına rağmen, tipik iç anadolu iklimi olan karasal iklim hakimdir. köyümüzde eğirdir gölünden sağlanacak olan sulama kanalı inşaatı devam etmektedir(2006 yılanın bahar aylarında su verilmeye başlanacaktır), köyümüzün daha önceki yıllarda elma bahcelerini sulamak için kullanılmakta olan su suyuları içme suyu için salınan sondajlardan dolayı bu gün kuruma noktasına gelmiştir. Meyve ağacı olarak Elma, Armuz, kayısı, erik, şeftali, bol miktarda badem, üzüm, ayva, visne, kiraz, yetişmektedir. 1950-60 yıllarında sık olan ve palamuk ve ardıç ağazlarından oluşan içine insanın giremediği ormanımız kesile kesile bitme noktasına gelmiş ancak, 1992 yılında vesile olanlardan allah razı olsun çam ağaçları dikilerek yeniden ormanlaşmaya doğru gidilmektedir. Tahıl ürünleri olarak buğday, arpa, mercimek'i bilhakis tez pişdiğinden ve lezzetli olduğnudan çevre diyarları ünü açmış durumdadır, nohut, anason(son yıllarda ekimi azalmıştır), kavun, ayçiçeği yetişmektedir.

son yıllarda elma bahçeleri yeri kayısı ve kiraz bahçelerine bırakmaya başladı köyümüzde.

 Tarihi Eserleri : Köyümüzde daha önce Hititler döneminde yaşamış  Masallılar zamanından kalmış, mahsenli ve merdivenli su kuyusu aynı zamanda bu kuyudan tünel vasıtası ile beslenen çeşme bulunmaktadır. Katırancı kayasının yanında bulunan ve bu gün sadece temel taşları bulunan yine aynı dönemde kalma kale veya gözetleme evi olarak kullanılmış  harabe ve doley diye bilinen arazini üstendeki kayalıkların doğuya bakan kısmında insan oğlunun eli ile işlenmiş inler bulunmaktadır. 

 


 
 
 

[ Web Desing © 2004 -Copyright ©  info@caltikoyu.com] [tüm hakları saklıdır ]